Personal tools
You are here: Home Příběhy vyléčených Glioblastoma multiforme Matthew F., USA - 1987
Document Actions

Matthew F., USA - 1987

by admin last modified 2008-03-24 18:33

Přežil jsem glioblastoma multiforme (grade 4) nádor dvě desítky let! Jeden radioterapeut mi tvrdil, že mám před sebou tak 3-6 měsíců života.

Matthew F., 1994

V září když mi bylo 17, začaly mě po ránu postihovat bolesti hlavy a nevolnost. Diagnóza zněla: GBM v pravém čelním laloku. Nádor byl zapouzdřený, dosahoval velikosti sevřené pěsti. Jakmile mi byl nádor chirurgicky odstraněn, absolvoval jsem maximální přípustné dávky standardní radioterapie. Následovala má účast na klinické studii s použitím do tepny zavedené cisplatiny, cytostatika na bázi platiny. Procedura musela být přerušena kvůli hrozícím komplikacím - oslepl bych, kdyby pokračovala.

Můj neurochirurg, Dr. Hered, který usiloval jak o prodloužení mého života, tak o zvýšení jeho kvality zařídil, že jsem se mohl zůčastnit brachyoterapeutické klinické studie. Doktoři Edwards a Prados řídili umístění I-125 radioaktivního implantátu v lednu 1988. O 14 měsíců později jsem musel podstoupit kraniotomii, aby mi byla odstraněna nekrotická tkáň, výsledek brachyoterapie. Věci se v této době otočily k lepšímu, protože lékaři pozorovali lepší doby přežití u pacientů, kteří potřebovali chirurgicky odstranit odumřelou tkáň.

Pak přišlo období remise, kterého jsem využil k dokončení sudií na vysoké škole. Nová vlna nemoci zaútočila v listopadu 1993, odhalilo ji rutinní následné MRI vyšetření. Vrátil jsem se do péče lékařů, Dr. McDermott a Dr. Prados zopakovali brachyoterapii, která posunula celkovou nashromážděnou dávku radiace, jíž jsem byl vystaven na 170 Gy (17000 radů).
V létě 1994 jsem začal mívat záchvaty. AED "koktejly" přestaly záchvaty zvládat, zabýval jsem se proto možností chirurgického zákroku. V listopadu 1998 jsem absolvoval pár kraniotomií na univerzitě v Minnesotě, pod péčí Dr. Walczaka. Testy odhalily, že pravý zadní lalok utrpěl poškození v důsledku radioterapie a nyní je nejpravděpodobnějším zdrojem potíží. Vybraná část laloku byla odstraněna a mé potíže zmizely na celé tři roky, než se opět vrátily. Tentokrát byly ale méně vysilující, než před zákrokem.

V září 2004 jsem oslavil svých 50:50 - polovinu života před diagnózou a polovinu po ní. Stále jsem závislý na léčbě, která mi pomáhá zvládat záchvaty. V roce 2005 můj neurochirurg Dr. Hered odešel do důchodu, během posledního vyšetření prohlásil, že mé šance na vyléčení byly v době, kdy byla nemoc odhalena, zhruba stejné, jako šance kohokoliv jiného, kdo obdržel stejnou diagnózu - glioblastoma multiforme. Boj s nádorem je těžký, nicméně přežít s diagnózou těžkého nádoru a "skrz ni", to je výzva. Je mi ctí, že mohu svůj příběh zařadit mezi příběhy tolika úžasných přežijících.
Vydržte při snaze vydržet!

Matthew pokračuje v právním zastupování jiných pacientů, kteří přežili nádor mozku a momentálně se věnuje lidem postiženým epilepsií, aby pro ně pomohl vybojovat lepší péči.

 

zdroj: Brain Tumor Survivor: Matthew