Personal tools
You are here: Home Praktické rady Drobná doporučení
Document Actions

Drobná doporučení

by admin last modified 2008-03-24 18:14

Konkrétní drobné rady pro nemocné a jejich blízké

 • Je li to možné, diagnózy a postupy si nechte potvrdit dalším odborným názorem. Pamatujte přitom ale, že jde čas, a to více než u jiné nemoci, proto by ověřování nemělo příliš zbrzdit léčbu.
 • Kdykoliv to bude možné, berte na diskuze s lékaři i k vyšetřením někoho z vašich milovaných. Pomůže vám načerpat co nejvíce informací a bude vám oporou. Při jednání s lékaři si dělejte poznámky.
 • Pomocí vám mohou být diskuzní skupiny na Internetu, kde si lidé vyměňují zkušenosti. Při hledání pomoci ale buďte opatrní, ověřujte si pečlivě všechny informace. Na Internetu zveřejňují příspěvky i nečestní lidé, kterým jde o zisk. Neberte vše co si přečtete jako fakt. Provádějte výzkum, diskutujte s lékaři.
 • Zjistěte si přesné umístění nádoru. Když pak prozkoumáte, jaké funkce mají jednotlivé oblasti mozku, lépe porozumíte symptomům nemoci a budete se na ně moci lépe připravit. Pokud vám umístění není jasné z lékařské zprávy, zeptejte se lékaře. Funkce jednotlivých částí mozku shrnuje například waiting.com nebo stručněji v češtině wikipedia.org
 • Podle statistik jsou výhledy na uzdravení z maligních forem špatné. Vaše šance na vítězství v souboji s pochmurnými statistikami závisí i na výběru lékařského týmu. Vyberte si proto takové lékaře, kteří se statistikám nepoddávají, ale dávají vám naději. Hledejte odborníky na nádorová onemocnění mozku a centrální nervové soustavy. Dvojnásobná péče by měla být věnována výběru zkušených chirurgů.
 • Základem vaší léčby bude zřejmě vhodná kombinace hlavních metod, mezi něž patří zejména chirurgický zákrok, chemoterapie a radioterapie. Vaši lékaři by ale měli být ochotni sami použít doplňkové progresivní metody léčby, anebo vás při jejich použití podpořit.
 • Inspirativní je esej univerzitního profesora Harvardu S. J. Goulda "Medián není poselstvím". Povzbuďte se příběhy lidí, kteří nádor mozku, toho typu, který teď ohrožuje i vás, nejen přežili, ale vedou dále normální život. Jejich život je důkazem, že žádný typ nádoru není úplně beznadějný. Příběhy takových lidí vám budeme postupně přinášet.
 • Běžná léčba sama o sobě má obvykle malou šanci maligní nádor mozku zdolat. Možná se proto rozhodnete léčbu podpořit dalšími způsoby. Ať se bude postupovat jakkoliv, jde o čas. Proto je třeba, je-li to možné, vybrané kompatibilní metody léčby podstoupit souběžně, nikoliv postupně.
 • Chirurgický zákrok u nádorů mozku vyšších stupňů (např. GBM) není lékem. Koupí vám ale čas pro jiné způsoby léčby. Čas potřebujete.
 • Pomocí při boji s velmi vážnou nemocí je víra a modlitba.
 • Nezapomeňte na zbytek svého těla. Při boji s těžkou nemocí mohou být přehlédnuty jiné problémy. Dejte si pozor na otoky nohou, mohou signalizovat vznik krevních sraženin, což je poměrně běžná komplikace nádorů mozku. Sledujte alergické projevy. Některé léčebné postupy mohou poškodit dásně a zuby, proto jim věnujte zvýšenou pozornost.
zdroj: Musella, Brain Tumor Guide